Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Uzay Kazası Sonrası Ay’da Yaşamlarına Devam Ediyor Olabilirler

Uzay kazası sonrası Ay’da
Ay Yüzeyinde Yaşayan Su Ayıları Beresheet
Ay Yüzeyinde Yaşayan Su Ayıları Beresheet

Uzay kazası sonrası Ay’da yaşamlarına devam edebilme ihtimalleri yönündeki açıklama bilim dünyasında heyecan yarattı.

Günümüzden yaklaşık olarak 5 sene önce, Beresheet adlı insansız uzay aracının Ay yüzeyine gayet sakin ve yumuşak bir şekilde iniş yapması bekleniyordu. Fakat her şey istenilen gibi ilerlemedi ve insansız uzay aracının Ay yüzeyinde büyük bir kaza yapması neticesinde, Ay üzerinde bir takım testlerde kullanılmak üzere uzay aracının yükleri arasında bulunan Ay’da bile hayatta kalabilen Su Ayılarının (Tardigratların) Ay’da yaşıyor olma ihtimali olduğu açıklandı.

Şanslı Su Ayıları Ay’a mı Yerleşti? Kaza Nasıl Oldu?

İnsansız uzay aracının o zaman Ay görevi en başından itibaren bir çok sorun ile karşı karşıya kaldığı görülmüştü. Uzay aracının Ay yüzeyine ineceği gün olan yani 11 Nisan’da, bir jiroskop arızası nedeniyle ana motor devre dışı kaldı bunun üzerine Beresheet(uzay aracı) 150 metre yükseklikte saatte 500 km hızla hareket ederken Ay’a yüzeyine büyük bir hızla çakıldı. Bu şiddetli çarpmanın sonucunda parçaları yaklaşık yüz metre mesafeye saçıldı. Uzay aracının yükleri arasında, bir milimetreden daha kısa olan mikroskobik canlılar olarak yaşayan Su Ayıları da vardı. Burada şunu belirtmekte fayda var, bu canlılar, aktif yaşamlarını sürdürebilmek için suya ihtiyaç duyuyor ve mikroalglerle besleniyor.

Ay’da uzun süre yaşayabilmeleri mümkün mü?

Su Ayıları, çeşitli ortamlarda, hatta uzay boşluğunda bile hayatta kalabilme yetenekleriyle ünlüdürler. Bu canlılar, suyun yüzde 95‘ini kaybederek metabolizmalarını durdurabiliyor ve -272°C ile 150°C arasındaki sıcaklıklarda ve yüksek dozda gama ışınlarına dayanabiliyorlar.

Bu, uzun bir süre Ay’da hayatta kalabilecekleri anlamına geliyor ama, ölümsüz oldukları anlamına değil. Bu canlıların Ay’da yeniden aktif hale gelmeleri ve üremeleri için gerekli su, oksijen ve besin kaynaklarının olmaması nedeniyle bu olasılık düşük görünüyor. Ancak, Beresheet’in çarpması sonucu Ay yüzeyine saçılan Su Ayılarının hayatta kalıp kalamayacakları bilim dünyasında tartışma konusu oldu. Ayrıca, diğer gezegenlerin kirlenmesi, extraterrestrial yaşamı tespit etme fırsatlarını kaybetme riskini de beraberinde getiriyor.

Sonuç olarak, Su Ayılarının şu an hala Ay’da yaşıyor olma ihtimali var. Bunun kesin sonucunu görebilmemiz için Ay’a başarılı bir misyon düzenlemek gerekiyor. Geçtiğimiz senelerde ABD’nin Ay görevi başarısız oldu.

Ay’da inceleme yapmak için yapılan çalışmalarının o kadar zorlu olduğu bilindiğine göre, bu sorunun cevabını öğrenmemiz için bir süre daha beklememiz gerekecek. Ay’daki Su Ayılarının varlığının bilimsel ve etik açıdan değerlendirilmesi gereken yönleri sizce neler? Su Ayıları hala yaşıyor olabilirler mi?