Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kabine Toplantısından Beklenen Haber Çıkmadı

Hükümet bugün kabine toplantısındaydı,

Hükümet bugün kabine toplantısındaydı, milyonların gözü de bu toplantıda alınacak kararlar ve sonucunda açıklanacak bir haberdi. Neydi o beklenen haber, tabii ki seyyanen zam, emeklilerimiz toplantı sonucu Başkan Erdoğan’ın açıklamaları arasında merakla bekledikleri emekliye seyyanen zam haberini duyamayınca büyük hayal kırıklığına uğradı.

Peki bundan sonra ne olacak? Benim tahminimce seçime yakın Cumhurbaşkanı kendi kararıyla ve bir gecede çıkaracağı kararname ile emeklilere biraz da olsa seyyanen zam vereceği yönünde. Çünkü sahada seçim çalışmalarının hepsi emekliye seyyanen zam noktasına geliyor ve tıkanıyor.

Sahada çalışma yapan partililer nereye gitse karşılarına emekli çıkıyor ve seyyanen zam yoksa oy yok diye yüksek sesle serzenişlerini dile getiriyor. Bu durumda ister istemez parti içinde huzursuzluğa neden oluyor ve başkana kadar gidiyor bu olumsuz durum. Çünkü sahada çalışmak için rahatlıkla gezip halkla iç içe olarak projeleri tanıtmak, gelecekteki planlarını anlatmak gerekiyor. Tüm bunları yapmak için sahada ilerlerken sık sık karşınıza emeklilerin protestoları çıkınca can sıkıcı olabiliyor.

Bu kadar protestodan sonra hükümet yerel seçimlerde oldukça zorlanabilir ki çok büyük bir hayal kırıklığı da yaşamaları olasılıklar arasında. Rahmetli Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in meşhur bir sözü vardı “halkın yani vatandaşın tenceresine dokunduğun an tepeden aşağı indirirler adamı, bu kim olursa olsun. Benim halkımın tenceresine kimse dokunamaz” şeklinde beyanda bulunmuştu. Bu söz anlayan için çok önemli ve anlamlı bir sözdür.

Söz konusu yetkililer acaba bu sözden haberdar mı? Değiller ise bu daha kötü. Çünkü gerçekten halk daha da kısası emekliler çok zor şartlar altında geçinmeye çalışıyorlar. Şöyle çarşı pazara bir çıkıp göz attığınızda az çok gerçekleri görebilirsiniz. Hele ki elinize bir mikrofon alıp büyük meydanda röportaj yapmaya kalksanız halkın büyük bir çoğunluğunun ekonomik zorluklardan, alım gücünün düştüğünden şikayetçi olduğunu göreceksiniz.

Yani sonuç olarak bu seçim gerçekten toplumun iktidara vereceği bir ders mi olacak yoksa çoğunluk halinden memnun mu onu açık açık gösterecektir. Her ne kadar yerel seçim de olsa bu seçimlerde oy bir tepki oyuna dönebilir ve iktidar bir çok şehirde belediyeleri kaybedebilir. Bunun riskine girerler mi bilemeyiz ama emeklilere seyyanen bir zam seçimden önce verileceği yönünde görüşler çok ağır basıyor.

Meclis tatilde de olsa Başkan kararname ile verebilir şeklinde Ankara kulislerinde dedikodular ayyuka çıkmış durumda. Benim duyumlarım bu yönde hep beraber bekleyip göreceğiz bakalım önümüzdeki günlerde neler olacak, iktidar nasıl bir yol haritası çizecek.

Sağlıcakla kalın.