Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Web Sitesi Açmak İçin Neler Gerekli, Masraf Ne Kadar?

İnternet dünyası koskoca dipsiz bir kuyu gibidir. Ne ararsanız bulabilirsiniz. Peki bu bilgilerin sizlere nasıl ulaştığını merak ediyor musunuz veya sizde topluma bilgi vermek faydalı bir şeyler yapmak için web sitesi mi açmayı düşünüyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz. En kolay ve doğru bir şekilde web sitesi nasıl açılır inceleyelim.

İnternet dünyası koskoca dipsiz

Web siteleri insanlara bilgi paylaşımı açılmış olan teknolojik sistemlerdir. Bir çok çeşit yazılım dilinde ortaya çıkan bu sitelerin arka planında neler olduğunu bilmek için işin içine girmek gereklidir. Sizler belki ön tarafta sadece bu yazıyı okuyup gidiyorsunuzdur ama bu yazı buraya sizin karşınıza gelene kadar hangi aşamalardan geçiyor bunu bilmeniz çok zordur.

Peki bu arka planda neler dönüyor bir web sitesi nasıl açılıyor hiç merak ettiniz mi? Cevabınız evet ise yazımızı okumaya devam edin. Çünkü bu yazımızda sizlere en basit şekliyle bu web siteleri nasıl açılıyor neler gerekli adım adım anlatmaya çalışacağız.

Bir web sitesi açmak için bize ilk önce domain yani sitemizin ismi lazım. Örnek olarak bizim sitemizin domaini sicakhaberler.com.tr  uzantı olarak bilgi işlem servisimiz com.tr uzantısını seçmiş. Siz sadece com, net veya daha farklı uzantı seçebilirsiniz ama com ve net en çok tercih edilen uzantılardır onu şimdiden hatırlatalım. Google arama motorlarının en çok sevdiği uzantılar com ve net uzantılı domainlerdir yani.

Domain Nereden Alınır?

Domain yani sitenizin ismini bu işi yapan firmalardan alabilirsiniz bunlara örnek olarak İsim tescil, Godaddy, Alaystr ve daha bir çok firma var ancak sizlere biz en çok tercih edilen firmaların isimlerini vermeyi uygun gördük. Burada seçim tamamen size kalmış.

Domainlerin Ortalama Fiyatı Ne Kadar?

Domainlerin fiyatları en alt limiti ortalama olarak 250 TL den başlar çok yüksek rakamlara kadar gidebilmektedir. Tabii ücretsiz domain veren firmalarda vardır tabii ki. Ancak bunları biz pek tasvip etmiyoruz. Çünkü işe ücretsiz bir domain ile başlarsınız ve iş hoşunuza gider ancak domain uzantınız yüzünden bir takım sıkıntılar yaşayabilirsiniz. O yüzden bu işe girecekseniz de ufak rakama alın ama güzel domain ve uzantılı olsun ki emeğinizin karşılığını alın.

Bazı domain uzantıları
Bazı Domain Uzantıları

Ücretsiz Olan Domain Uzantıları Nelerdir?

Ücretsiz alınabilen domain uzantılarından bazıları şunlardır:

  • siteisminiz.online
  • Siteisminiz.shop
  • Siteisminiz.org
  • Siteisminiz.store
  • Siteisminiz.tech
  • Siteisminiz.xyz

Yukarıda saydığımız uzantı örneklerini tabi her firma ücretsiz vermiyor sizler araştırıp ücretsiz veren firmaları tercih edebilirsiniz. Yani işin başlangıcı için ücretsiz domain de alabilirsiniz bu tamamen sizin tercihinize kalmış. Buraya kadar domain nedir? Domain nasıl Alınır? Domain Fiyatları ve ücretsiz uzantılı domainlerin neler olduğunu açıkladık.

Sunucu (Hosting) Nedir? Nereden Alınır?

Sunucu yani hosting de diyebiliriz buna, sitemizi oluşturan dosyalarımızı muhafaza edeceğimiz yer olarak tanımlayabiliriz. Sunucuyu da yani hostingimizi de yukarıda saydığımız domain firmalarından alabilirsiniz. Burada sizlere kısa bir hatırlatma yapmakta fayda görüyoruz. Domaini nereden aldıysanız Sunucuyu da oradan almanızı öneririz. Çünkü site kurulum aşamasın desteğe ihtiyacınız mutlaka olacaktır sunucu bazlı o yüzden hem domain hem de sunucu aynı firmada olursa destek alma hızınız o derece hızlanacaktır. Sorunlarınız anında çözülecektir.

Kısaca özet geçmek gerekirse dükkanımızın ismini (domain) aldık, sunucu dediğimiz olay ise dükkanın içine yerleştireceğimiz malzemeleri koyabileceğimiz yer olarak bilebilirsiniz.

Sunucu (Hosting) Ücretleri Ne Kadar?

ilk başlangıç olarak sizlere ucuz bir sunucu işinizi görecektir ve onun için en ucuz hostingi alabilirsiniz. fakat reklam için ücretsiz sunucu hizmeti veren firmalarda vardır siz bulamazsanız konu altına yorum yazın hemen size ücretsiz 1 yıllık sunucu hizmeti ayarlayalım. Normalde sunucu fiyatları 2-3 dolardan başlıyor, binlerce dolara kadar gidebilmektedir.

Web Sitesine Hangi Sistem Kurulmalı?

Biz ilk etapta WordPress kurmanızı öneriyoruz tabii çok değişik scriptler var ayrıca sizin ne için site açacağınızda burada çok önemli. Sadece bilgi paylaşmak amaçlı yani bir haber sitesi açmak gibi niyetiniz varsa kesinlikle WordPress öneririz.

Yok forum açacağım herkes gelip sohbet etsin derseniz SMF, Xenforo, Mybb, Vbulettin yazılımı var ve daha bir çok yazılım ve özel yazılmış scriptler vardır. Biz yine en çok tercih edilenleri sizlere örnek vermek istedik. Tabii hangi yazılımı kuracaksanız o yazılıma ait teknik destek ekibi var mı yok mu onu iyice araştırmalısınız. Yoksa yazılımı aldığınızda tek başınıza altından kalkmanız biraz sizi zorlayacaktır. O yüzden bu konuda sıkı bir araştırma yapmanızı öneririz. Yine aklınıza takılan bir husus olduğunda konu altına yorum yazarsanız sorununuza çözüm bulup sizi yönlendirebiliriz. Bu konu yazılınca burada öylece kalmayacak bizler insanlara bir şeyler öğretebiliyorsak ne mutlu. Amacımız da bu zaten. Yoksa bilgisayar başına oturup saatlerce bu yazıyı neden yazalım.

Bu satırımızda da sitemize hangi sistemi kuracağımızı izah etmeye çalıştık. Ancak son bir hatırlatma yapmak gerekirse sosyal medya siteleri Facebook, İnstagram, Tik tok vs. çıktıktan sonra forum işleri pek çalışmaz oldu yani emeğinize yazık olur. Sıfırdan bir forum sitesini ayağa kaldırıp adını duyurmak falan çok büyük para isteyen iştir. O yüzden WordPress sistemini kurun ve kendinizce makale yazıp yayınlayın daha sonra bu siteniz üzerinden parada kazanabilirsiniz. Çünkü Google özgün yazılan makale dolu siteleri çok sever, bu yıllardır değişmeyen bir gerçektir.

Yavaş yavaş yazımızın sonuna geldik sayılır. Sonuç olarak Domain, Sunucu, Yazılım derken bir sitenin nasıl oluşacağına kadar detaylıca bilgi aktarmış olduk.

Bundan sonra sunucuyu satın aldığınızda size bir name server adresi verecektir, domain yönetim panelinizden bu name serverleri ilgili yerlere girdiğinizde sitenizin yarısı ayağa kalkmış olacaktır. Bu name server olayını işte domain ile sunucuyu aynı yerden alın dememizin sebebi burada yatıyor, belki siz bu yönlendirmeyi yapamayacaksınız ve sunucu hizmeti aldığınız yerden yardım isteyeceksiniz ve her ikisi de aynı firmada olduğu için deste hızlı olacaktır beklemeyeceksiniz yani.

Domaini de yeni name serverlere yönlendirdik ve dükkan açıldı. Şimdi kullanacağımız yazılımı kurmaya geldi sıra. Burada sizden neden WordPress ile başlayın dediğimi şimdi daha iyi anlayacaksınız.

Sunucu yönetim panelinize girdiğinizde burada sunucunuzun c panel olmasına dikkat edin çünkü çok kullanışlı ve basittir, karmaşık bir yapısı yoktur. neyse panele girdiniz en altta sitenize kuracağınız en kolay sistem işte WordPress sistemdir. Oradaki WordPress iconuna tıkladığınızda sizden yönetici şifresi ve kullanıcı adı isteyecektir. Onları ilgili yerlere girdiğinizde en son oluştur diyorsunuz ve işte 1 dakika içinde web siteniz kullanıma hazır hale gelmiş oluyor.

Ücretsiz Web Sitesi Kurulur mu?

İsterseniz bu web sitesini hiç bir ücret ödemeden de açabilirsiniz. ücretsiz bazı uzantılı domainlerden bir tane aldınız, ücretsiz sunucu hizmeti veren firma buldunuz bulamazsanız konu altına yazın biz size onu ayarlayacağız. WordPress sitem zaten ücretsiz işte ücretsiz bir şekilde web siteniz hazır bile.