Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Son Dakika: Öğretmenin Vurduğu Çocuk Hastanelik Oldu!

Başlık ne kadar ilgi
Öğretmen, Öğrenci, Veli iletişimi
Öğretmen, Öğrenci, Veli iletişimi

Başlık ne kadar ilgi çekici değil mi? Öğretmen öğrenciye zor kullandı, teneffüsteki öğrenciye öğretmenden çok ağır ceza, derste konuşan öğrenciye öğretmenden inanılmaz işkence ve buna benzer bir çok haberi sosyal medyada haber sitelerinde görüyoruz.

Peki burada ebeveynler oturup düşünüyor mu acaba yoksa bu öğretmen neden benim çocuğumu döver yada nasıl bu öğretmen benim çocuğumu döver arkadaş o kendini ne sanıyor, ben şimdi onun anlayacağı dilden konuşurum deyip okula baskına mı gidiyorsunuz?

Hop kardeşim ne oluyor sana, senin çocuğun varsa onunda çocuğu var oda bir anne baba ama çocuğu belki senin gibi yetiştirmiyordur. Çocuğuna önce dışarıda kime nasıl davranacağını, nerede ne konuşacağını, nerede konuşacağını ve konuşmayacağını sen evinde öğreteceksin. Eğer sen çocuğuna ilk adabı, edebi, terbiyeyi öğretmez isen bunu ilk fırsatta dışarıda öğretirler ama halen senin çocuğun bunu anlamamakta ısrar ederse işte o zaman işler sen istesen de istemesen de değişir. Çünkü kimse sabahtan akşama kadar sadece senin çocuğunla uğraşamaz öyle bir dünya yok.

Sen çocuğuna ilk önce terbiyeyi saygılı olmayı öğret büyüğünü saymasını, küçüğünü sevmesini öğret bakalım bak nasıl bir evlat yetişiyor gör. Bizler okulda dayak yediğimiz zaman evde anlatmaya korkardık be. Evde bunu söylesek evdekiler hemen okulda ne halt yedinde öğretmen seni dövdü der, birde onlardan dayak yerdik. O zamanlar bizim ana babalarımız neydi acaba, neden okula baskına gitmiyorlardı. Benim annemim öğretmeni tebrik ettiğini bilirim beni dövdüğü için. O zaman ne oluyor bu bana anlatır mısın eyy gaddar anne ve baba. Eyy okula baskına giden edepsiz. Sen çocuğunu eğitim alsın bir şeyler öğrensin bir meslek sahibi olsun diye okula gönderince her şey bitmiyor.

Öğretmen veli ilişkisi
Öğretmen veli ilişkisi

 

Aklınızdan asla çıkarmayacağınız şey, anneler babalar ilk eğitim evde başlar. Sen çocuğunu dışarıdaki acımasız hayata hazırladın mı? Ona sokakta, okulda nelerle karşılaşabileceğini öğrettin mi şayet öğretmediysen hiç konuşmaya hakkın yok. Ne anneler gördük çocuk okula bir gitse de kafam rahatlasa şöyle bacak bacak üstüne atıp ta komşu Ayşe gelse de karşılıklı höpürdeterek bir bol köpüklü kahve içsek, iki dedikodu yapalım diye bekleşen. Ondan sonra benim çocuğumu öğretmen dövmüş, yahu arkadaş sen kendi çocuğuna belli bir saatten sonra evin içinde tahammül edemiyorsun da o yüzlerce öğrencinin içinde öğretmenden nasıl davranmasını bekliyorsun.

Unutmayın öğretmende bir insan etten kemikten yaratılmıştır, sadece bilgi seviyesi eğitimi öğretici olarak almıştır ve bunu icra ediyor. Onlarında bir ailesi, çocuğu, annesi, babası akrabaları var. Dertleri, sorunları, borçları var. Bu zamanda zaten dertsiz, borçsuz birini gösterebilir misiniz acaba?

Sanmayın onların hiç derdi sorunu yok var kardeşim varda onlar bunu iş hayatına yansıtmamak için ellerinden geleni yapıyorlar, ama bir noktadan sonra ki sınır çizgisini aştıran çocuklar artık ondaki sabrı da bitiriyor. İşte o zaman istemeden de olsa aşırı sivrilen çocuk ufak bir ders alıyor. Burada sen çocuğuna gereken terbiyeyi, saygıyı öğretseydin o piyango ona vurmayacaktı.

Lafın kısası Öğretmenlerimizi anlayalım, onlara saygı gösterelim, onlara elimizden gelen desteği hep beraber verelim. Bunu da ilk eğitimin evde başladığını hatırlatarak sözlerimi noktalamak istiyorum.

Hepinize iyi günler dilerim.