Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sağlıkta Bunu Yaparsanız Ceza Alacaksınız

Sağlık hizmetlerinde son dönemde
Fahrettin Koca
Fahrettin Koca

Sağlık hizmetlerinde son dönemde en sık karşılaşılan sorunların başında randevu bulmakta yaşanan zorluktur. Bu durum, randevu alıp hastaneye gitmeyenlere yönelik yeni yaptırımların geliştirilmesine yol açtı.

Yeni yaptırımlar kapıda!

Sağlık sektöründe son dönemde karşılaşılan en büyük sorun randevu bulma zorluğudur. Vatandaşlar randevu almakta zorlanıyor veya zorlu bir süreç yaşıyor. Bu sorunun temel nedeni ise randevu alıp hastaneye gitmeyenlerin sayısındaki olağanüstü artıştır.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ücretsiz randevu alan ancak randevu günü hastaneye gitmeyenlerin sayısının giderek artmasıyla ciddi sorunlar yaşandığını söyledi. Koca, daha önce getirilen kısıtlamaların yetersiz olduğunu söyleyerek, randevu alıp aynı bölüme gitmeyenlerin önümüzdeki 15 gün içinde tekrar randevu alamayacaklarını açıkladı. Ancak son değerlendirmelerde bu kısıtlamanın etkisiz olduğu belirtildi ve yeni kısıtlamalara ihtiyaç duyulduğu yönünde karar alındı.

Bakan Koca, konuya ilişkin son dakika konuşmasında, randevu alıp hastaneye gitmeyenlerden kaynaklanan sorunların çözümü için yeni ek tedbirlerin alınacağının altını çizdi.

Bakan Koca açıklama yaptı:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son dakika açıklamasında sağlık sistemindeki randevu sorununa dikkat çekti. Koca, randevu alıp gelmeyen hastaların sorun yarattığını savundu. Koca, yaptığı açıklamada, randevu alıp gelmeyen hasta sayısının oldukça fazla olduğunun altını çizerek, bu rakamın 2023 yılında 23 milyon kişiye ulaşacağını söyledi. Bakan Koca, randevusu olanların yüzde 82’sinin randevuya geldiğini ancak 100 hastadan 18’inin gelmediğini söyledi. Durumun çözümü için ilk etapta 15 gün süreyle yeni randevu alamayacakları yönünde kısıtlama getirdiklerini söyleyen Koca, ancak bu durumun devam etmesi durumunda daha sıkı tedbirlerin alınabileceğini söyledi. MHRS’de randevu sorununun randevu alıp gelmeyenlerden kaynaklandığına işaret eden Koca, bu durumun diğer kişilerin randevu hakkını kullanmasına engel olduğunu söyledi. Randevu sadakatsizliğine çözüm bulacaklarını belirten Koca, randevu alıp gelmeyenlere 15 günlük kısıtlamanın yanı sıra başka yaptırımların da uygulanacağını belirtti.