Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hemşirelerden Bakan Koca’ya Açık Mektup !

Türk Hemşireler Derneği (THD), sayıları 1 milyonu geçen sıhhat çalışanlarının büyük kısmının reaksiyonla karşıladığı Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklaması üzerine bir mektup yayınladı. 

Türk Hemşireler Derneği (THD),

Türk Hemşireler Derneği (THD), sayıları 1 milyonu geçen hemşirelerin büyük kısmının reaksiyonla karşıladığı Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklaması üzerine bir mektup yayınladı.

SAĞLIK BAKANI SAYIN KOCA’YA AÇIK MEKTUP

Sağlık Bakanım, 10 Mart 2024 tarihinde Pendik’te yapmış olduğunuz açıklamada anestezi bölümünde okuyan bir gencimize, “onlar için bir kolaylık yapacağınızı” söylediniz, anestezi ve ameliyathane teknikerleri ile ATT ve paramediklere diğer sağlık alanlarında da çalışabilmelerinin önünü açacağınızı” duyurdunuz. Maalesef bu açıklaman, yıllardır verdiğimiz mücadeledeki korkularımızda ne kadar haklı olduğumuzu gösterdi. 2000’li yılların sonlarına doğru mevcut ihtiyaç ortaya konmadan, görev tarifi yapılmadan, gerekli mevzuat oluşturulmadan, gelecek projeksiyonu yapılmadan açılan sağlık alanı ile ilgili okul ve bölümlerin sayısı ve kontenjanları süratle arttı ve ülkede “atanamayan sağlıkçılar” sorunun ortaya çıktı. Bu elbette bakanlığınızın yetki ve sorumluluğunda olan bir durum değildir. Lakin, 2014 yılında çıkarılan “Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tariflerine Dair Yönetmelik”le bu istihdam sorunu hemşirelerin kimi görev yetki ve sorumlulukları, teknisyen ve tekniker düzeyindeki diğer sağlık çalışanlarına verilerek çözülmeye çalışıldı. Meğer Hemşirelik kanunu Husus 3 – (Değişik: 25/4/2007-5634/ 2. md.)’de Türkiye’de hemşirelik mesleğini hemşirelerden başka kimsenin yapamayacağı açıkça tabir edilmişti.

BAKAN KOCA NE DEMİŞTİ ?

Bizler o tarihte de sağlık çalışanlarının eğitimini almadıkları çalışma alanlarında, görev yetki ve sorumlulukla çalıştırılması hem çalışanlar, hem hastalar hem de sistem için önemli bir tehlike olduğunu kamuya ve karar vericilere anlatmaya çalıştık. Bu durum, alanda sağlık hizmetlerinin sunumunda karışıklığa yol açtığını, toplumun hemşireler tarafından verilmesi gereken nitelikli bakımı almasına mani olduğunu, hasta güvenliğini riske attığını ve çalışma barışını bozduğunu size sunduğumuz her raporumuzda lisana getirdik. Bu yönetmelikle ile ilgili problemler hala çözülmemişken 2019 yılında ise “Diyaliz Merkezleri Hakkında Yönetmelik” ile hemşireleri diyaliz alanından uzaklaştırdınız. Bu süreçte ne hizmeti sunan yüzbinlerce hemşirenin, akademisyenin, diyaliz tabibinin ne de hizmeti alan ve mağduriyet yaşayan diyaliz hastalarının sesini duydunuz, tasalarını dikkate aldınız. Bugün yaptığınız açıklamada, iş alanları ve çalışma şekilleri son derece özelleşmiş olan sağlık çalışanlarına yapılacağını söylediğiniz “kolaylık” , mesleklerin hudutlarını, meslek kimliğini, mesleksel eğitimin göz arkası etmiyor mu? Dört yıla yakın bir süredir bakanlığınızla birlikte önemli bir emek verdiğimiz, büyük bir özenle çalıştığımız sağlık meslekleri iş kalemleri çalışmasını yok saymıyor mu?

HEMŞİRE GÖÇÜNÜ DURDURAMIYORUZ !

Ucuz İş Gücünün Öne Açılacak

Özellikle ticari tasaların ön planda olduğu kurum ve kuruluşlarda ucuz iş gücü tasasıyla, herkese, her işin her alanda yaptırılmaya çalışılmasının yolunu açmıyor mu? Hem halkın hem de çalışanın sağlığını riske atmıyor mu? Bu açıklamanız biz sağlık çalışanlarını bugün yeniden karşı karşıya getirdi. İş barışını bozdu. Bu ülkenin sağlık hizmetinin en temel üreticilerinden biri olarak biz hemşireler; alanda baş karışıklığına ve çatışmalara yol açan, bizlerde toplum sağlığı ve hasta güvenliğinin sağlaması konusunda korku yaratan bu açıklamanızın ayrıntılarını bilmek istiyoruz. Halk sağlığının korunması ve geliştirilmesinin, hasta güvenliğinin garantisi olan biz hemşireler, tüm halkımız, hastalarımız, meslektaşlarımız ve çalışma arkadaşlarımız ismine soruyoruz;

Ambulans, Acil Servis Eğitimi Almış Sıhhat Çalışanlarına Sağlanacak Kolaylık Nedir ?

Ameliyathane, ambulans ve acil servisin muhakkak bölümlerinde çalışmak üzere eğitim alan sağlık çalışanlarına sağlanacak olan kolaylık nedir?  Bu sağlık çalışanı arkadaşlarımıza açılacağı söylenen “sağlık alanları” nelerdir?  Bu sağlık çalışanı arkadaşlarımıza açılacak olan alanlardaki iş tarifleri neye göre belirlenecek? Memleketler arası standartlara göre mi yoksa yöneticilerinin talebine göre mi? Bu sağlık çalışanı arkadaşlarımızın eğitimini almadığı sağlık alanı ve uygulamalarında karşı karşıya kaldıkları *malpraktis durumunda sorumlu kim olacak? Mağdur olan hastanın ziyanı, kaybı nasıl telafi edilecek?  İhtiyaç hemşire iken, atama bekleyen 130.000 hemşire varken hemşirelere açıklamanız ve yapacağınız kolaylık ne olacak? (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

*Malpraktis Nedir? : Malpraktis nedeniyle hasta hekimden zararları karşılığında maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilecektir.