Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hekimlerden 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı

TTB Merkez Kurulu Lideri Dr. Şebnem Korur Fincancı, 14 Mart Tıp Bayramı bildirisinde sarsıntı bölgesinden bahsetti. Dr. Fincancı, depremzedelerin bir çok sıhhat sorunu ile kalakaldığını söyledi. 

TTB Merkez Kurulu Lideri

TTB Merkez Kurulu Lideri Dr. Şebnem Korur Fincancı, 14 Mart Tıp Bayramı iletisinde deprem bölgesinden bahsetti. Dr. Fincancı, depremzedelerin bir çok sağlık sorunu ile kalakaldığını söyledi.

TTB Lideri Dr. Şebnem Korur Fincancı, 14 Mart Tıp Bayramı mesajında şu tabirlere yer verdi, “Depremin üzerinden bir yıldan fazla vakit geçti fakat zelzele bölgesinde değişen hiçbir şey yok. Pandemi’nin ise artçı tesirleri sürüyor, insanlarımız pek çok kronik sağlık sorunu ile kalakaldı. Pekala biz tabipler; yok sayıldığımız, tüketim objesine dönüştürülen sağlığın araçları olarak zirve tepe kullanıldığımız, vefatına çalıştırıldığımız, emeğimizin değersizleştirildiği şartlarda neler yapabiliriz, bu zorlukların üstesinden birlikte gelebilir miyiz diye sormak ve karşılık aramak isterim bir 14 Mart’ta daha mektubumla sizlere ulaşırken. Çok olmadı, yıllardır süregelen çabamızın köşe taşlarından biri de 11 Ekim 2021’de duyurarak başlattığımız “Emek Bizim Kelam Bizim” hareketleriydi. İstanbul’dan başlayıp yol uzunluğu coşkulu meslektaşlarımızla buluştuğumuz, emeğimizin karşılığını talep ettiğimiz Beyaz Yürüyüş, Forum, Nöbet, G(ö)rev aksiyonlarından 305, bordrolarımızı faksladıktan ve çalışma alanlarımızdan “Oyalama değil, Hakkımızı istiyoruz” diyerek seslendikten 220 gün sonra; 12 Ağustos 2022’de sağlık Bakanı “Beyaz Reform” demek zorunda kalmış, ek ödeme yönetmeliği ile ekonomik şartlarda en azından çalıştığımız müddet boyunca kısmen de olsa bir düzgünleşme olmuştu”

10 Dakikada Bir Muayene

“Bizleri makineleştiren sistem içinde 10 dakikada bir verilen randevular yerini o 10 dakikaya iki hatta daha fazla hasta sıkıştırmak zorunda bırakmış; itirazımızı lisana getirdiğimiz 20 Ekim 2021 gününün akabinde süren aksiyonlar ile 5 dakikada hekimlik yapılamayacağını, sağlığın o dakikalara sığamayacağını topluma da anlatma eforlarımız sonucunda, bakan 354 gün sonra randevu aralığının 10 dakikadan daha kısa olamayacağını açıklamak zorunda kalmıştı. Meslektaşlarımızın uzun saatler boyunca ağır çalışma şartları, nöbet sonraki müsaade hakkını da tartıştığımız bu süreçte 23 Ekim 2021 günü gencecik bir meslektaşımızın 30 saatlik bir çalışma sonrası kamyonun altında can vermesi bardağı taşıran son damla olmuş, 24’ünde hastanesinde başlayan hareketler 25-26 Ekim’de Türkiye genelinde aksiyonlarla yankı bulmuştu. Bu elim kazanın akabinde, fakat 315 gün sonra, 3 Eylül 2022’de bakan üç günde birden sık ve ayda sekiz nöbetten fazla tutulamayacağını açıklamak zorunda kalmıştı. Ne yazık ki bu açıklamanın çalışma ortamlarımıza yansımadığımızı geçtiğimiz günlerde öteki bir meslektaşımızın nöbet çıkışı yaptığı kaza ile bir sefer daha gördük. Asistan tabiplerimiz TTB’ye başvurarak nöbet sonraki müsaade kullanımının değişik münasebetler öne sürülerek reddedildiğini bizlerle paylaşmaya devam ediyor. Yaptığımız teşebbüsler, yönetimlerle yazışma ve görüşmeler ise bizleri akıntıya karşı kürek çeker durumda bırakıp, akıntı da çok güçlü olmasına karşın biz haklarımızı talep etmekten de uğraştan de vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz elbette.

Sağlıkta Şiddete Karşı Gri Kod Uygulaması

Hekimler olarak sağlıklı ve inançlı bir ortamda çalışmak istediğimizi lisana getirerek 11 Kasım 2021’de yaptığımız aksiyonlar ise 275 gün sonra karşılık bulmuş, ıslahattan ıslahata koşan bakanlık tabiplerin tıbbi sekreterlik vazifesine son verildiğini de “Beyaz Reform”una eklemek zorunda kalmıştı. Bizleri itibarsızlaştırma, emeğimizi değersizleştirmenin bedelini bir 6 Temmuz sabahı acıyla sarsılarak görmüştük. Bir meslektaşımız daha hasta yakını tarafından katledilmiş, akabinde tüm Türkiye’de sağlık kurumlarında iş bırakarak sağlık otoritesine sağlıkta şiddete karşı tedbir alması, TTB olarak hazırlayıp Meclis’e sunulmasını sağladığımız yasa tasarısının eksiksiz kabulü, tesirli uygulanması ikazıyla pek çok hareket ve aktiflik geliştirilmişti. Meslektaşlarımızın bu cins tehditlere karşı yalnız olmadıklarını hissetmeleri, tüzel süreçler için danışabilecekleri bir meslek örgütü olduğunu bilmeleri ismine, yakınında belirleyeceği herkese ulaşacak acil davet imkanı bulunan “TTB Yanımda” telefon uygulaması 12 Aralık 2022 tarihinde kullanıma sunulmuş ve tabip odalarına da meslektaşlarımıza yaygın olarak duyurulması için iletilmişti. Her vakit olduğu üzere bir yıla yakın bir bekleme müddeti akabinde, sağlıkta şiddete karşı 334 gün sonra sağlık Bakanlığı 11 Kasım 2023 tarihinde “Gri Kod” uygulaması başlatmıştı. Depremin akabinde yerle bir olan sağlık sisteminde esirgeyici sağlık hizmetleri zati göz gerisi ettikleri birinci basamak sağlık kurumları da enkaz altında kalmış, meslektaşlarımız bir çalışma ortamı olmamasından öte, çalışmak için gereken araç ve gereçlerden de mahrum kalmıştı. Sağlık Bakanlığı araç gereçlerin temin edileceğini duyurmasına rağmen hiçbir teşebbüste bulunmayınca sarsıntının birinci yılında zelzele bölgesinde meslektaşlarımızla dayanışma için yanlarında olmak hem de kamu otoritesinin vazifesi olsa da meslek örgütü olarak yalnız olmadıklarını göstermek üzere ihtiyaçlarını karşılayacak materyallerle gitmiştik. TTB meslektaşlarımızın pahasını bilen, duyuran meslek örgütünüz olarak bütün ışıkları, kapıları arkasına kadar açık tutup, merdivenlerden el ele tırmanacağımız günlerde birlikte, dayanışma içinde çabayı büyütmek için var. Gelin şiddetsiz, inançlı, teminatlı ve demokratik bir hayatı daima birlikte örelim. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)