Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hapşıran Birisine Asla Bunu Söylemeyin

Hapşırmak, burun ve ağız yoluyla akciğerlere doldurulan havanın yarı bağımsız şekilde sarsıcı şekilde dışarıya hızla atılmasıdır. Bu refleks, burun mukozasını tahriş eden yabancı parçacıkları veya alerjenleri temizlemek için vücudun doğal bir tepkisidir. Hapşırmanın akabinde yanındaki kişi “çok yaşa” diyerek iyi dileklerini iletir. Peki bu doğrumu? İşte gerçekler…

Hapşırmak, burun ve ağız

Eminim ki hemen hemen hepimiz de hayatımızda en az bir kere hapşıran birisine “çok yaşa” demişizdir. Tabii ki bunun “Cahiliye Dönemi”nin adeti olduğunu bilmeden söyledik, söylüyoruz.

– Hadislerde şöyle geçiyor bu konu; Bir gün hapşıran bir kişiye Peygamber Efendimiz (SAV) “Yerhamukellah” dedi. Başka bir gün başka birisi hapşırınca Peygamber Efendimiz “Yerhamukellah” demedi. Bunu merak eden sahabi efendimiz neden Yerhamukellah demediğini söyleyince Peygamber Efendimiz’e, Peygamber Efendimiz de şöyle dedi; “Önceki kişi hapşırdıktan sonra “Elhamdülillah” dedi ama sen hapşırdıktan sonra “Elhamdülillah” demediğin için “Yerhamukellah” demedim.

– Yani kısacası biz veya başka bir Müslüman kardeşimiz hapşırdıktan sonra “Elhamdülillah” demeli. Bunu duyan kişi de “Yerhamukellah” demeli. Elhamdülillah diyen kişi daha sonra “Yehdîkümüllahü ve yuslihu bâleküm” demeli. “Çok yaşa” demek binlerce yıl önceki Cahiliye Döneminin adetidir. Bir Müslümana Cahiliye Döneminin adetini uygulamak yakışmaz. Bize yakışan Peygamber Efendimiz’in (SAV) bize tavsiye ettiği şeyleri yapmamızdır. Çünkü Allah (CC) Peygamber Efendimizi bize örnek olmak için gönderdi.