Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Güneş Lekelerinden Kurtulmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

Güneş lekeleri, güneş ışınlarının zararlı UV ışınlarına maruz kalmanın bir sonucu olarak ciltte oluşan koyu lekelerdir. Yaşlılık lekeleri, lentigo ve hiperpigmentasyon olarak da bilinirler. Güneş lekeleri, yüz, boyun, eller ve kollar dahil olmak üzere güneş ışığına maruz kalan cildin her yerinde görünebilir.

Güneş lekeleri, güneş ışınlarının

Güneş ışınları vücudumuz ve ruhumuz için çok önemli bir yere sahiptir, fakat fazlası alındığında güneş lekeleri ortaya çıkar ki bunun sonucunda da bağışıklık sisteminin zayıflaması, katarakt, göz kanseri,  A ve C vitamini eksikliği, cilt kanseri ve ciltte kırışıklık, hücrelerin tazelenme sürelerinde gecikme gibi durumlarda meydana gelir.

Güneş lekeleri, vücudun savunma mekanizmasını çökertir ve derilerde kalınlaşmaya yol açar. Bu gibi durumlarda artı olarak nem kaybı, kuruluk, sivilcelerde artma, çillerde artma, varis, damar genişlemeleri, ciltte sarkmalar, saçlarda matlaşma, kırgınlık, halsizlik gibi erken yaşlanma belirtileri vardır. Bu olaya “Solar Yaşlanma” denir. Güneşe karşı tüm savunma sisteminiz devre dışı kalır ve oksidasyon yaşanır. Yazın güneş ışınlarında görülen tüm zararlar, sonbahar aylarında vücutta beliriyor. Bu lekelerden ve belirtilerden kurtulmak için uygulanması gereken birçok yol vardır. Saç bakım kremleri ve özel tedaviler sonucu saçlarımızdaki kırılma ve yağlanma oranını düzenleyebiliriz. Cilt bakım kremlerinden, vücudumuza uygun olanını düzenli olarak kullanmamız vücudun kaybettiği nemi geri kazandırır.

Cildimizdeki ölü hücreleri yok etmek içinKimyasal Peeling” dediğimiz olayın uygulanması gerekir. Mezolifting yapılarak yüzümüze kaybettiği parlaklığı geri kazandırabilir ve daha genç bir görünüm sağlanabilir. Dolgu ve botoks gibi durumlar istenildiğinde tercih edilebilir, tüm bunlar uzman desteği ile uygulandığında zararsız işlemlerdir. Lazer gibi ameliyatlarla vücuda yeni bir görünüm kazandırabilir, sorunlu bölgeleri kalıcı olarak düzeltebiliriz. Cerrahi müdahale olmadan da bu sorunlara çözüm üretilebilir. Örneğin limon suyunu günde 2 kere lekeli bölgenin üzerine uygularsanız 1.5 yada 2 ay içerisinde lekelerin yok olduğunu göreceksiniz. Kırmızı soğanın içerisinde bulunan asit de lekelerin yok edilmesinde yararlıdır ve sıkça kullanılır. Hint yağı hem lekeleri yok eder hem de cildimizin temiz tutulması, yumuşaması ve pürüzsüz bir hale gelmesini sağlar. Gül suyu biraz yaksa da lekelerin yok edilmesinde mantıklı bir tercih olabilir. Birkaç maddenin birleştirilmesiyle de lekelere çözüm yolu üretilebilir. Gliserin, gül suyu ve limon suyunun beraber karıştırılması ve lekelerin bulunduğu bölgeye uygulanması gerekir. Yarım saat yada 45 dk sonra sürülen yerin temizlenmesi gerekir. Bu uygulamayı 1 ay kadar uygularsak sağlıklı bir sonuç alabiliriz. Ancak her şeyin öncesinde güneş kremi kullanılması en iyi seçenektir.

Güneş Lekelerinden Kurtulmak

Güneş lekeleri tedavisinden sonra:

  • Cildiniz kızarık, hassas ve pul pul dökülebilir.
  • Güneş ışınlarından korunmak için güneş kremi kullanmanız önemlidir.
  • Cildinizin iyileşmesi birkaç hafta sürebilir.

Güneş lekelerinin tekrarlanmasını önlemek için:

  • Yukarıda bahsedilen güneşten korunma ipuçlarını takip edin.
  • Güneş lekelerinin tekrarlanmasını önlemek için düzenli olarak güneş kremi kullanın.
  • Güneş lekelerinin tekrarlanmasını fark ederseniz doktorunuza danışın.

Ayrıca, güneş lekelerinin tedavisinde kullanılan bazı popüler ürünler şunlardır:

  • Kojik asit: Ciltteki melanin üretimini azaltarak güneş lekelerini solgunlaştırmaya yardımcı olur.
  • Hidrokinon: Ciltteki melanin üretimini azaltarak güneş lekelerini solgunlaştırmaya yardımcı olur.
  • Azelaik asit: Ciltteki iltihabı azaltarak ve melanin üretimini düzenleyerek güneş lekelerini solgunlaştırmaya yardımcı olur.
  • C vitamini: Ciltteki melanin üretimini azaltarak ve cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik ederek güneş lekelerini solgunlaştırmaya yardımcı olur.