Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Göz Siniri Felci Nedir , Nasıl Oluşur ?

Göz Hududu Felci hakkında bilgi veren uzmanlar yüksek tansiyon ve şeker hastaları için göz sonu felci riskinin yüksek olduğunu söyledi. 

Göz Hududu Felci hakkında

Göz Hududu Felci hakkında bilgi veren uzmanlar yüksek tansiyon ve şeker hastaları için göz hududu felci riskinin yüksek olduğunu söyledi.

Türk Oftalmoloji Derneği, gözdeki optik hudutların bir kısmına giden kan dolanımının aksaması yahut tıkanması sebebiyle ani ve ağrısız görme kaybı yaşanabileceğini belirterek, 55 yaş üzerindeki yüksek tansiyon ve şeker hastalarının dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.  Türk Oftalmoloji Derneği Nörooftalmoloji Ünite Lideri Prof. Dr. Banu Solmaz, en sık görülen göz hastalıkları ortasında iskemik optik nöropati ismi verilen halk ortasında ise göz hududu damar tıkanıklığı ya da felci olarak bilinen hastalığın yer aldığını aktardı. Bu hastalığın altında yatan kıymetli risk faktörleri bulunduğuna dikkat çeken Solmaz, “Yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon, kan yağlarının yüksek olması, gün içinde az su içilmesi, az hareket edilmesi, kimi genetik yatkınlıkların bulunması bu hastalığa sebep olmakta. Genelde 50-55 yaş kümesinde görülse de daha erken yaşlarda da bu hastalığın görülmesi mümkün olmaktadır.” diye konuştu

Göz Hududu Felci hakkında bilgi veren uzmanlar yüksek tansiyon ve şeker hastaları için göz hududu felci riskinin yüksek olduğunu söyledi.

Göz Sıhhatinde  Koruyucu Hekimliğin Önemi

 Prof. Dr. Banu Solmaz, beğenilen hudut felcinin göz hududunun kanlanmasını sağlayan çok özel bir damar yumağının küçük pıhtılarla tıkanmasıyla ortaya çıktığını ve günümüzde tam olarak tedavisinin bulunmadığını kelamlarına ekledi. Hastalarda görme sertliği, renkli görme yetisi azalmakta ve görme alanında kayıplar meydana geldiğine dikkat çeken Solmaz şunları söyledi, “Tedavide kortizon içeren ilaçların birtakım hastalarda yararlı olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte tüm hastalarımızı düzgünleştirme talihimiz olmamasından ötürü gözetici hekimliğin ön planda ve çok kıymetli olduğunu söylememiz gerekiyor. Metabolik kıymetlerimizin âlâ olması bu hastalığa yakalanmamak ismine çok değerli kan şekeri, tansiyon ve kan yağlarının yüksek olması ile günlük hareketin az olması en kıymetli risk faktörleri. Bu hastalığın bir beğenilen ortaya çıkması, öbür beğenilen de bu hastalığın görülme ihtimalini üçte bir oranında arttıran bir risk ögesi oluşturuyor. Bir gözünde bu hastalığa yakalanan hastaların belirtilen risk faktörlerine dikkat ederek istikrarlı beslenmeli, insülin direncini artıran besinlerden uzak durmalı, bol sıvı tüketmeli, gün içinde hareket etmeli, yürüyüş yapmalı, bu halde öteki gözün de tıpkı hastalığa yakalanması ihtimalini en aza indirmiş oluyoruz”

(BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)