Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çeşmeli Kızkalesi Otobanı Ne Zaman Bitecek, Açılışı Ne Zaman?

Mersin-Erdemli-Silifke-Taşucu arası D400 karayolu şüphesiz bu bölgenin yaz aylarında trafik yoğunluğu açsından en büyük sorunu oldu. Yıllarca bölgede yaşayanların siyasilere önemli duyurdukları bu otoban ihalesi sonunda aşama kaydetmeye başladı.

Mersin-Erdemli-Silifke-Taşucu arası D400 karayolu

Mersin Kızkalesi Otoyolu ne zaman açılacak?

31 Mart yerel seçimlerin hemen öncesinde başlayan Çeşmeli-Kızkalesi otoban etabının 2027 yılında bitirilmesi planlanıyor. Bölgede trafik yoğunluğunu büyük ölçüde azaltması beklenen bu otoban projede gece gündüz çalışma esasına göre yaklaşık 400 kişinin çalıştığı bildirildi.

Çeşmeli etabından başlanan otoban çalışmasında köprü ve tüneller için yoğun mesai harcandığı belirtilirken Çeşmeli-Kızkalesi otoban etabının belirtilen tarihten önce bitirilmesi için yoğun bir tempo ile çalışmaların sürdüğü gözlemleniyor.

Çeşmeli Kızkalesi Otoban Etap Çalışmaları
Çeşmeli Kızkalesi Otoban Etap Çalışmaları

Toplamda 41 kilometrelik bir otoban çalışması olan Çeşmeli-Kızkalesi etabı 9 farklı lokasyonda olmak üzere çalışmalar sürdürülüyor.

Çeşmeli-Kızkalesi; 41 kilometresi ana gövde, 11 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere toplam 52 kilometre uzunluğunda. Bu etap için günlük 45 bin araç geçiş teminatı verildi. Günlük bu sayısının aşılmaması durumunda aradaki fark Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından karşılanacağı belirtildi.

Projenin yapım süresi 3 yıl, işletme süresi 17 yıl olarak belirlendi. Kolin İnşaat, 20 yıllık sürenin sonunda projeyi devlete devredecek.

Çeşmeli,Erdemli,Kızkalesi,Silifke,Taşucu otoban bağlantı yolları
Çeşmeli, Erdemli, Kızkalesi, Silifke, Taşucu otoban bağlantı yolları

Çeşmeli Otobanından sonra çıkış yollar nerelerden olacak?

Yapımı devam eden Çeşmeli Kızkalesi otoban çalışmasında bağlantı yolları belli oldu. Buna göre çeşmeliden sonra Erdemli Doğu, Erdemli Batı, Kumkuyu, Kızkalesi, Atakent (Susanoğlu), Silifke içerisinde 2 adet bağlantı yolu ve son olarak Taşucu bağlantı yolu ile etap tamamlanmış olacak.

Çeşmeli Kızkalesi Otoban çalışmaları son hızla devam ediyor.
Çeşmeli Kızkalesi Otoban çalışmaları son hızla devam ediyor.

Projenin Hızlandırılmasının Sebebi

Bilindiği üzere Akkuyu Nükleer Santrali bu bölgede faaliyet gösteriyor. Santralin nükleer atık malzemesi ise Adana’nın Yumurtalık ilçesindeki hazırlanan bölgede istihdam edileceğinden Akkuyu-Çeşmeli otoban girişi arasındaki trafik yoğunluğu bu nakliyeyi olumsuz yönde etkilediği için Çeşmeli-Kızkalesi otoban etabına hız kazandırıldı.

Otoban yapımı sona erdikten sonra bu bölgedeki trafik yoğunluğunun büyük ölçüde azalacağı, trafik kazalarının en çok yaşandığı Mayıs-Eylül arasındaki oranın düşeceği belirtildi.

41 kilometrelik Çeşmeli-Kızkalesi etabında 10 kilometrelik 7 tünelin yanı sıra 2,5 kilometrelik 5 viyadük ve 8 bağlantı yolunun çalışmaları devam ediyor.