Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bunları Uygulayan Hasta Olmuyor

Sağlıklı Yaşamın 10 Formülü
sağlıklı yaşamın 10 kuralı
Sağlıklı yaşamın 10 kuralı

Sağlıklı Yaşamın 10 Formülü

Sağlıklı mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmek hepimizin ortak hedeflerinden birisidir. Sağlıklı yaşamak için hayata dair bazı kural ve kaidelere mutlak itaat etmeliyiz. Sağlıklı bir bedene sahip olmak için çok dikkatli olmalıyız. Bu yazı dizimizde siz değerli okurlarımıza sağlıklı yaşama ilişkin 10 tavsiyede bulunacağız. Keyif alacağınız fayda göreceğiniz bir yazı dizisi olmasını temenni ediyoruz.

Sağlıklı bir yaşam için bu 10 tavsiyeye mutlaka uymalısınız.

1- Sağlık mideden geçer. Kilolu insanlar genelde daha fazla hastalanırlar. Bu yüzden yediğinize içtiğinize mutlaka çok dikkat etmelisiniz. Karnınız şişinceye kadar değil vücudunuzun ihtiyacı kadar besin tüketmelisiniz.

2- Ağız ve diş sağlığı için yemeklerden önce mutla ellerin yıkanması, yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması gerekir.

3- Yemek yedikten 20 dakika sonra kısa mesafeli yürüyüşler yapmalısınız. Bu vücudunuza giren besinin kısa sürede eriyip kana karışmasını sağlayacaktır.

4- Haftada en az 2 kere mutlaka banyo yapmalısınız. Banyo yaparken her tarafınızı keselemeniz gerekir. Banyonuz yarım saatten az sürmemelidir. Vücudunuzun tüm noktalarını temizliğe dâhil etmelisiniz.

5- Banyo sonrası mutlaka saçlarınızı saç kurutma makinesi ile kurutun. Başınız ıslak kalırsa sinüzit olabilirsiniz.

6- Banyo yaptıktan sonra kulaklarınızı kulak çöpü ile temizleyin. Uzayan el ve tırnaklarınızı kesin. El tırnaklarını yuvarlak ayak tırnaklarınızı düz kesin.

7- Pazardan aldığınız meyveleri mutlaka bol su ile yıkayın. Meyveleri kabuğunu soyarak yemeye çalışın. Vitamini kabuğunda deyip binlerce elin değdiği elmayı yemeyin.

8- En ufak bir ağrınızda ve sızınızda soluğu doktorun yanında almalısınız. Birçok hastalığı daha başlamadan söndürebilirsiniz.

9- Kola, cips, Şalgam, hamburger gibi besin değeri düşük ve kilo yapan ürünlerden uzak durun.

10- Dışarıdan beslenmeye son verin. Evde şekeri tuzu azaltın. Yemeklerinizi bol yağlı yapmayın. Ekmeği de azaltmalısınız.